LXIII – 29.04.2022 r. Górnośląskie axis mundi – Jarosław KASSNER

Maluje odkąd pamięta – pejzaże, portrety, akty, martwą naturę, ale przede wszystkim Śląsk. Jak sam o sobie mówi, jest „malarzem intuicyjnym”, a jego twórczość to eklektyczna kompilacja onirycznych, wręcz surrealistycznych wizji łączących fascynację ikonami i malarstwem naiwnym, zwanym też „śląskim mistycyzmem”. Przez krytyków sztuki uznawany jest za jednego z najciekawszych malarzy górnośląskich, kontynuatora dziedzictwa Erwina Sówki i Grupy Janowskiej. Od 2003 roku jest związany z Grupą Artystów Nieprofesjonalnych „Grota” ze Świętochłowic, ale wiele działań podejmuje indywidualnie.

Najważniejszą imprezą, w jakiej od początku bierze czynny udział jest Art Naif Festiwal organizowany w katowickim Nikiszowcu, w ramach którego corocznie prezentuje swoje prace ponad dwustu twórców z całego świata. Ponadto czynnie uczestniczy w śląskich przeglądach sztuki, konkursach i wystawach oraz posiada galerię internetową, gdzie na bieżąco dokumentuje swą twórczość: www.kassnerobrazy.pl.

Oprócz malowania na płótnie tworzy również ilustracje książkowe. Spod jego kreski wyszedł portret detektywa Hanusika do serii książek Marcina Melona. Jego obrazy znalazły się także na okładkach górnośląskich zespołów bluesowo – jazzowych – Highway oraz Lipiny Syndicate, jak również projektu muzycznego Joli Literskiej z zespołem pt. „Protest songs. Pieśni Lutra”.