LXVII – 09.06.2023 r. „Ikony pędzlem napisane” – Barbara SITEK

Jestem dyplomowanym nauczycielem matematyki, obecnie na emeryturze.
Pracowałam w różnych typach szkół ponad 40 lat. Rodzina, praca w szkole podstawowej a później w szkole średniej z przygotowywaniem uczniów do matury z matematyki ograniczała mój „czas wolny”, który mogłabym poświęcić na hobby. Dopiero po przejściu na emeryturę mogłam się zająć tym, co chciałam robić – czyli malowaniem.
Wykonuję swoje prace techniką akwarelową, maluję również farbami olejnymi i akrylowymi, wykonuję także prace ołówkiem, piórkiem, suchą pastelą, a od kilku lat piszę ikony.
Wykorzystuję robione przeze mnie zdjęcia, które utrwalają piękno przyrody i ulotne chwile dostarczając motywów dla moich prac.
Od września 2010 roku do września 2014 roku należałam do Siemianowickiej Grupy Plastycznej „Spichlerz’86”, czyli do zakończenia jej działalności.
Właściwie na bazie tej grupy 1 października 2014 r. powstała nowa grupa w Siemianowicach Śląskich jako sekcja Siemianowickiego Centrum Kultury (SCK) –  Grupa Artystyczna „Laura”, której jestem członkiem. Siedziba naszej Grupy to pomieszczenie w SCK Zameczek, gdzie mamy swoją galerię.
Od 1 marca 2012 r. byłam członkiem-założycielem Chorzowskiej Grupy Plastycznej „Krajcok’12”. Z uwagi na warunki regulaminowe Grupy Artystycznej „Laura” zrezygnowałam z uczestnictwa w chorzowskiej grupie w lutym 2015 roku zostając w GA „Laura”.
W kwietniu 2012 roku miałam swoją pierwszą wystawę indywidualną w Siemianowicach Śląskich – z dziewięciu wystaw malarskich zorganizowanych do tej pory i jedną prezentację moich ikon 02 marca 2023 r. Oprócz wystaw w Siemianowicach, wystawiałam swoje prace w Katowicach, Chorzowie, Dąbrówce, Woźnikach i Świętochłowicach.
Brałam udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, wielu konkursach dla twórców nieprofesjonalnych, w których otrzymałam kilka nagród i wyróżnień.
Od września 2012 r. do czerwca 2022 r. uczęszczałam na zajęcia z rysunku i malarstwa w MDK Batory w Chorzowie Batorym, które prowadzi znany malarz Piotr Naliwajko. W czerwcu 2022 r. przerwałam udział w zajęciach z powodów zdrowotnych.
W 2016 roku w lipcu byłam na pierwszym moim plenerze z ikoną organizowanym przez Katarzynę Kobuszewską z płockiej Pracowni Ikonograficznej. Jest z wykształcenia plastykiem, studiowała historię sztuki, uczestniczyła w wielu krajowych i zagranicznych warsztatach ikonopisarskich. I na tym plenerze w 2016 r. urzekła mnie praca nad ikoną, połknęłam tego bakcyla na serio. Do tej pory wzięłam udział już w trzech warsztatach ikonopisarskich: pisania ikon czy pozłotnictwa oraz w pięciu plenerach z ikoną, gdzie pod okiem Katarzyny Kobuszewskiej doskonalę swój warsztat. „Spod mojej ręki wyszło” już ponad 40 ikon i w dalszym ciągu pogłębiam swoją wiedzę na ten temat i szlifuję umiejętności.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Matka Boska Czestochowska 28×39 lewkas, złoto 23.75 karata, tempera jajowa